Biyografi

 

Adı Soyadı: Vahit Tursun
Doğum yeri: Köknar köyü / Çaykara / Trabzon
Eğitim durumu: Çaykara Kuran Kursunda yedi yıl boyunca hafızlık ve Arapça eğitimi gördü. Trabzon İmam Hatip Orta Okulunu dışarıdan bitirdi. Tandoğan / Ankara’da bulunan Libya Kültür Cemiyetinin açtığı Arapça kursunu başarıyla tamamladı. Kültür ve Turizm Bakanlığının 08.05.1985 yılında Ankara’da gerçekleştirmiş olduğu Arapça sınavını yüksek puanla geçti.

İş hayatına 1983’de atıldı ve bir dönem Libya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek, Ankara Hitit Otel, Alanya / Antalya’da Azak Otel ve kısa bir süre Fındıkzade / İstanbul Kilim Otel’de resepsiyonist olarak çalıştı. Son olarak, 1989 yılında Dalyan / Fethiye / Muğla’da faaliyet göstermiş olan Convent Reisen adlı bir Alman firmasında önce rehber, sonra da büro şefi olarak görev yaptıktan sonra, 1989 yılında yurt dışına çıktı ve bundan sonra Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşamaya başladı.

Atina’da yaşadığı süre içinde, Karadeniz’de konuşulan Romeika (Karadeniz Rumcası) ve Karadeniz Tarihi konusunda çeşitli araştırmalar, derlemeler yaptı. Rumca ile ilgili olarak, Karadeniz’de var olan bu kültür mirasının yok olmaması için yıllarca uğraştı, İnternet siteleri aracılığı ile yazı ve makaleler yazarak mücadele verdi. Aynı zamanda, hem Türk (Radikal, Karadeniz Güneşi, vb.) hem de Yunan ulusal basınında (Elefterotipia, Ethnos, Kathimerini, Elopia, Efksinos Pontos, Pontos, Pontikai Gnomi, vb.) bu konuda çeşitli makaleleri yayınlandı.

 

Yayınlanan makalelerinden bazıları: 

Radikal gazetesi
Adsız Nine
Dilin Bedeli
Anadolu'nun Romeyikası Ölüyor
Temel'in Kimliği

Birikim Dergisi
Pontos Paranoyası

Kathimerini gazetesi
Οι Ελληνόφωνοι Πόντιοι στην Τουρκία
Στον Πόντο δεν μιλάνε τα Ρωμαίικα πιά

Kathimerini (English)
In the Black Sea, a Pontic Greek village slowly dies

Eleftherotipia gazetesi
Αποχαιρέτα την την... Τουρκία που χάνεις

Yunan ulusal TV'si MEGA TV'de yayınlanan 'İ Fakeli' adlı programın hazırladığı ve Karadeniz'de Rumca konuşanların konu edildiği bir belgeselde yer aldı.
Ayrıca, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da katkılarıyla, Yeliz Karakütük'ün yönetmenliğini yapıp hazırladığı, İstanbul ve Ankara film festivallerinde gösterime sunulan ve 2009'un en iyi belgesellerinden biri olarak seçilen "Romeyika'nın Türküsü" adlı belgeselde etkin rol üstlenerek yer aldı.

 

Romeyika'nın Türküsü Belgeseli

 

Karadeniz Rumcası çerçevesinde Rumca -Türkçe sözlük, Rumca Fitoloji Sözlüğü, Rumca Zooloji Sözlüğü, Çaykara Tarihi ve Bölgesel Toponomi konularında kitap çalışmaları mevcuttur.

Heyamola yayınlarından çıkan kolektif ‘Temel Kimdir’ adlı kitaba ‘Atina’da Yaşayan Temeller’ başlığıyla 17 sayfalık bir makale ile katıldı.

İletişim Yayınları tarafından çıkarılan kolektif ‘Karardı Karadeniz’ adlı kitapta da 28 sayfalık makalesiyle yer aldı.

Lazika Yayın Kollektifi tarafından yayınlanan kolektif sözlük 'Kardeş Diller Sözlüğü'ne  toplam 500 kelimelik Rumca - Türkçe mini sözlük hazırlayarak katıldı.

İletişim Yayınları tarafından çıkan kolektif 'Karadeniz'in Kaybolan Kimliği' adlı kitaba bir makalesiyle katıldı.

Nika Yayın'dan çıkan 'Yeşilden Maviye' adlı kolektif kitapta bir hikâyesiyle yer aldı.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Vahit Tursun, idare edecek derecede İngilizce ve Almanca, üçü belgeli ve bir anadili olmak üzere, toplam altı dil konuşabilmektedir.

Katkıda bulunduğu kitapların satın alınabileceği linkler:

Temel Kimdir - Heyamola

Karardı Karadeniz - İletişim

Kardeş Diller Sözlüğü - Laz Yayın Kollektifi

Karadeniz'in Kaybolan Kimlişi - İletişim

Yeşilden Maviye - Nika Yayın

 

Katkıda bulunduğu kitap kapakları:

 

İletişim bilgileri:

GR mobil: 0030 6906180606
Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook: https://www.facebook.com/vahittursun